Tu zákonníci a farizeji priviedli ženu pristihnutú pri cudzoložstve. Postavili ju doprostred a povedali mu: „Učiteľ, túto ženu pristihli priamo pri cudzoložstve. Mojžiš nám v Zákone prikázal takéto ženy ukameňovať. Čo teda povieš ty?“ Týmito slovami ho skúšali, aby ho mohli obžalovať. Ježiš sa však sklonil dole a písal prstom po zemi. Keď sa ho neprestávali vypytovať, vzpriamil sa a povedal im: „Kto z vás je bez hriechu, nech prvý hodí do nej kameň!“ A znova sa zohol a písal po zemi. (Ján 8:3-8)
To je pre teba aj pre mňa na povzbudenie. Myslím, že keď sa budeme spolu modliť za „chvíľku kľudu“ predtým, ako zareagujeme, Boh bude mať čas s nami pracovať.
Naša modlitba: „Abba, daj teda, prosím, mne a Danielke „chvíľu kľudu“ predtým, ako by sme vo svojej prirodzenosti chceli automaticky reagovať. Daj nám Kristov pokoj a múdrosť Šalamúna, aby sme dokázali múdro odpovedať.“
Sťa zlaté jablká na striebornom podnose je slovo vyrieknuté v pravý čas. (Príslovia 25:11)
Keď Ježiš videl, že múdro odpovedal, povedal mu: „Nie si ďaleko od Božieho kráľovstva.“ Potom sa ho už nik neodvážil vypytovať. (Marek 12:34)
NIEKEDY NEMUSÍŠ ODPOVEDAŤ VÔBEC
Len pre zaujímavosť, Dadý. Je kopec miest v Biblii, kde sa píše o tom, že Ježiš neodpovedal vôbec. Kde mlčal. Najviac zjavné je to asi keď ho vypočúval Herodes. Ježiš sa s ním proste vôbec nebavil. Niečo ti k tomu tiež pripravím, ale to je na samostatný list. Chcem len aby si vedela, že NEMUSÍŠ odpovedať vždy.
OBRANNÉ MECHANIZMY
Poď sa, Dadý, viac ponoriť do tých obranných mechanizmov. Čo to teda je...
„Správanie, ktoré sme si vytvorili na základe určitých zranení.“
„Je to spôsob, akým fungujeme, bez toho, aby sme to prehodnocovali. Spôsob uložený tak hlboko v nás, že ho nestíhame ani kontrolovať. Proste vo chvíli naskočí. Je to starý mechanizmus, ktorým sme sa naučili brániť od mala. Ale o tom, či je správny alebo nie, málokedy premýšľame. A niekedy nás možno aj mrzí,“ zahájila svoju prednášku Albínka Beňová.
Utekáme, odsekávame, zvyšujeme hlas. Útočíme, aby sme sa obránili. Zraníme, aby sme sami neboli zranení. Alebo sa naopak sťahujeme a všetko odkývame. Bojíme sa, že niekto o nás povie, že sme tej návšteve nič neponúkli, tak im radšej vnucujeme aj to, čo nechcú. Zo strachu, že o tebe niekto povie, že sa flákaš, alebo že si lenivá, drieš ako kôň. Nie, že ťa to baví, ale aby to nikto NEMOHOL POVEDAŤ. Tomu sa hovorí Superkonformita -> začneš plniť povinnosti na 200%. Niekto ti v detstve povedal, že nevieš kresliť, tak radšej nebudeš kresliť už vôbec a nikdy! To je zas Rezignácia.
Obranný mechanizmus, Dadý, je vlastne tvoja reakcia, ktorou brániš svoje ja pri pocite nejakého ohrozenia. Brániš svoju hodnotu. Ale ako sme si písali minule, keď máš identitu pevne ukotvenú v Bohu, nemal by s tým byť taký problém.
Myslím si, že niektoré svoje mechanizmy si uvedomíš hneď po prečítaní tohto listu. Niekroré ale v tebe sú a možno ešte budú dosť dlho skryté. Uvidíš, každopádne, ako som písala minule, čím skôr osekáš tie zlé konáre, tým viac budeš slobodná a ponesieš ovocie.
Srdce spravodlivého zvažuje, čo povedať, (jako zareagovať), ústa bezbožníkov však chrlia zlobu. (Príslovia 15:28)
Takže poďme prakticky... V psychológii rozlišujeme asi 40 základných druhov. Zaujímavé je, že do obranných mechanizmov patrí aj humor. Poznáš ľudí, čo majú na všetko sarkastickú poznámku, Dadý? To je tiež obranný mechanizmus. Predstav si Chandlera z Priateľov.
Najhoršie na obranných mechanizmoch je to, že niekedy nimi neubližuješ len sama sebe, ale práve ľuďom okolo teba. Spomínam si, aká som bola držkatá na mamku, kedykoľvek mi chcela s niečím poradiť. Možno to tiež poznáš. „Hlavne nechcem počuť žiadne rady. Mami prosím.“
„Najskôr zraníš práve tých, o ktorých si si tisíckrát povedala, že ich nikdy nechceš zraniť,“ povedal na prednáške Vlasťo Beňa. Desivá veta... Ono vlastne, už len kvôli tomuto je dobré si na tie svoje obranné mechanizmy dať pozor.
Vľúdna odpoveď odvracia zlosť, urážlivé slovo vzbudzuje hnev. (Príslovia 15:1)
Popíšem ti ich pár na ukážku. Vygooglila som si ich, aby som sa z nich usvedčila Niektoré mi pripomenuli vtipné scény z filmov alebo seriálov. Hádžem ti sem tie najčastejšie. Superkonformitu a rezignáciu som ti už popísala vyššie.
A keďže si uvedomujem, že zaujať v dnešnej dobe puberťáka je ťažšie a ťažšie, urobila som ti z toho multimediálne „čítaníčko“. Ako hru ti ku nioktorým druhom obrany dám úryvok. Premýšľaj o ňom a skús v tom ten obranný mechanizmus nájsť.
DRUHY OBRANNÝCH MECHANISMŮ
Racionalizácia
„To nevadí, že som sa nedostala na tú školu. Aj tak by som tam asi ani nešla, lebo je to ďaleko a navyše nesúhlasím so všetkým, čo tam učia. A vôbec. Aj tak tam chodia divní ľudia.“
Popretie
„Fajčenie mi neuškodí, lebo dedo fajčil celý život a dožil sa 85 rokov.“ ALEBO: Najradšej by som začala plakať, ale presviedčam samú seba, že mi TO NEVADÍ, že som V POHODE! Ako Ros, ten bol tiež v pohode.